В двете страни бяха съобщени смъртни случаи, включително трима души, загинали при срутване на небостъргач в строеж в Банкок. Десетки други се водят за изчезнали.
Хунтата в Мианмар не е обявила официално броя на жертвите в Бирма, но очевидци и местни медии съобщават за загинали в Мандалай, както и в градовете Таунгу и Аунгбан. Стотици ранени са транспортирани в болница в столицата Найпидо, където поради щети по сградата лечението се извършва навън.
Американската геоложка служба съобщи, че земетресението е станало в 13:20 местно време на дълбочина 10 км в централната част на Мианмар. Епицентърът е бил на около 17,2 км от втория по големина град Мандалай.
Размерът на щетите в Мианмар все още не е ясен, но видеа от социалните мрежи от централните региони показват много срутени или повредени сгради.
Хунтата, която е загубила голяма част от територията си от въоръжени групи, обяви извънредно положение в шестте най-засегнати региона и поиска международна помощ.
На кадри, за които се твърди, че са от летището в Мандалай, се виждат хора, тичащи през прашни коридори към безопасност, с паднали таванни панели по пода. Видеа, публикувани от местни медии, показват паникьосани хора, приклекнали извън летището.
Очевидец от Мандалай, пожелал анонимност, съобщи, че осем души са загинали при срутване на сграда в град Пигйитагон и че има опасения за още затрупани. "Целият град Мандалай е засегнат от земетресението. Спасителните екипи и болниците са претъпкани. Оправяме се с наличните ресурси в квартала", казва той.
На кадри, публикувани от Khit Thit Media, се виждат тухли и отломки пред повредена джамия в Мандалай. Според информацията, поне 20 души са загинали, но тези данни не са потвърдени.
Двама очевидци, цитирани от Ройтерс, съобщават, че в Таунгу, регион Бего, при частично срутване на джамия са загинали поне трима души. "Молехме се, когато започна трусът... Трима души загинаха на място", казва един от тях. Местни медии съобщават, че при срутване на хотел в Аунгбан са загинали поне двама души, а 20 са ранени.
На брифинг в Янгон, координаторката на програмата на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (IFRC), Мари Манрик, заяви:
"Щетите засягат обществени пътища, мостове и сгради. Имаме притеснения относно големите язовири, които се наблюдават. Очакваме значително въздействие."
Властите в Банкок обявиха столицата за зона на бедствие и настояха за оценка на повредите и помощ за хората в риск.
В северния туристически град Чианг Май при временно прекъсване на електрозахранването уплашени жители излязоха по улиците.
Bulgaria News Agency