Проучване на австралийски учени показва, че дори ако затоплянето се задържи на 2 градуса над прединдустриалните нива, средният световен БВП на глава от населението ще намалее с 16%. Това е много по-голямо намаление от предишните прогнози, които предвиждаха намаление от 1,4%.
Учените сега прогнозират, че глобалните температури ще се повишат с 2,1 градуса, дори ако страните постигнат краткосрочните и дългосрочните си климатични цели.
През последните години нараства критиката към набор от икономически инструменти, известни като интегрирани оценъчни модели (IAM), използвани за насочване на това колко правителствата трябва да инвестират в намаляване на емисиите на парникови газове. Тези модели не успяват да уловят основните рискове от изменението на климата, особено екстремните метеорологични явления.
Новото проучване, публикувано в списание Environmental Research Letters, взе една от най-популярните икономически модели и я подобри с прогнози за изменението на климата, за да улови въздействието на екстремните метеорологични явления върху глобалните вериги за доставки.
Д-р Тимъти Нийл от Института за климатичен риск и отговор на Университета на Нов Южен Уелс и водещ автор на проучването, заяви, че новото изследване е разгледало вероятното въздействие на глобалното затопляне от 4 градуса, което много климатични експерти смятат за катастрофално за планетата, и е установило, че това ще направи средния човек с 40% по-беден. Това се сравнява с около 11% по-беден при използване на моделите без подобрения.
Нийл заяви, че предишните икономически модели, които "неволно са заключили", че дори високите нива на глобално затопляне ще имат само умерени въздействия върху световната икономика, са имали "дълбоки последици за климат
Bulgaria News Agency