Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди за "ужасни последици" за милиони хора, като заяви, че митата "ще навредят на потребителите по целия свят".
Тя подчерта, че "няма ясен път през създадения хаос и объркване", докато всички търговски партньори на САЩ са засегнати, но също така добави, че "силата на ЕС е в единството" и че съюзът е готов да отговори с балансирани ответни мерки.
Оттеглящият се германски министър на икономиката Роберт Хабек подчерта нуждата от единен отговор от ЕС и посочи, че блокът трябва да използва предимството си като най-големия единен пазар в света.
Италианската министър-председателка Джорджа Мелони определи американските мита като "грешка" и се закле, че ще направи всичко възможно за постигане на споразумение със САЩ, за да се избегне търговска война, която би отслабила Запада в полза на други глобални сили.
Шведският премиер Улф Кристерсон изрази "дълбоко съжаление" относно решението на САЩ и изтъкна ползите от свободната търговия, заявявайки, че "не искаме увеличаване на търговските бариери".
Той каза, че правителството е готово да отговори и "да работи с ЕС, за да обърне развитието на тези събития".
Ирландският премиер Михол Мартин заяви, че митата "не носят полза на никого" и "са вредни за световната икономика, хората и бизнеса".
Полският премиер Доналд Туск публикува кратко съобщение в социалните медии, в което написа: "Приятелството означава партньорство. Партньорството означава реални и взаимни мита. Нужни са решителни действия."
Финландският премиер Петтери Орпо определи митата като "обезпокоителни" и предупреди, че "в търговската война няма победители".
„Бизнесът, потребителите и икономическият растеж страдат. ЕС е готов да реагира и да преговаря. Подкрепяме тези усилия. Финландия е готова като част от Съюза“, добави той.
Френският президент Еманюел Макрон свика извънредна среща с представители на засегнатите сектори този следобед.
Икономическият германски вестник Handelsblatt публикува нови оценки тази сутрин, според които митата на САЩ – включително 25% върху вноса на автомобили – може да струват до 11 милиарда евро на германските производители BMW, Mercedes и Volkswagen. Германия е най-големият износител на автомобили в САЩ от ЕС, а тази сума представлява около една трета от общия автомобилен износ на страната за САЩ от 36,8 милиарда евро.
Bulgaria News Agency